31 mars 2025
Mentorskapsprogram lyfts i ny bok

Bohuslän Big Bands mentorskapsprogram tillsammans med ungdomsstorbandet Next Generation Big Band lyfts i den nyutkomna boken “Open stage & Mind”. Det är en bok som handlar om trygghet och glädje på scenen och ska fungera som ett stöd för unga musiker.
2013 startades Next Generation Big Band av Vara Konserthus och Bohuslän Big Band. Ungdomsstorbandet har ett nära samarbete med Bohuslän Big Band och varje år arrangeras mentorskapsdagar då båda banden möts och repeterar tillsammans. Detta ger medlemmarna i Next Generation Big Band en unik möjlighet att utveckla sitt musicerande tillsammans med professionella musiker.
– Varje år arrangeras två heldagar tillsammans. Då får musikerna möjlighet att både spela i helgrupp tillsammans och sektionsvis. Det är värdefullt både för musikerna i storbandet och i ungdomsstorbandet, berättar Ralph Soovik som jobbar som producent för både Next Generation Big Band och Bohuslän Big Band.
Lyfts i hälsofrämjande bok för unga musiker
Bohuslän Big Bands och Next Generation Big Bands mentorskapsprogram lyfts nu i boken “Open stage & mind”. Boken ges ut av Body Art Mind som är ett hälsofrämjande projekt som drivs av Sveriges Orkesterförbund med stöd av Arvsfonden. De fokuserar främst på områdena ergonomi, stress och prestationsångest, hörsel, målbildsträning och självkännedom, men lyfter även vikten av att ha mentorer och förebilder.
– Vi har jobbat med mentorskapsprogrammet i flera år nu, och det är väldigt roligt att det uppmärksammas som ett inspirerande exempel i denna bok, säger Ralph Soovik.
Mentorskapsprogrammet startade ur projektet Jämställt storband
Mentorskapsprogrammet startades ur det treåriga projektet Jämställt storband. Fokus i projektet låg på jämställdhet och genusperspektiv,
– Något som återkom i projektet var att det i musikernas ungdom funnits en nyckelperson som varit avförande för att ta steget och satsa på musiken, någon som sett dem och uppmuntrat. Utifrån detta växte ett engagemang att få ge tillbaka till nästa generation. Det är utifrån detta som mentorskapsprogrammet startade, berättar Ida Jarlgren som är producent på Vara Konserthus och tidigare har arbetat både med Bohuslän Big Band och projektet Jämställt storband.
Detta ledde till en gemensam kompetensutveckling där samtliga musiker i Bohuslän Big Band deltog. De fick utbildning i mentorskap och lärde sig skillnaden mellan att vara en mentor och en instrumentallärare, samt hur man ställer öppna frågor.
– Alla musiker var delaktiga i att definiera vad mentorskap innebär för dem i deras arbete och hur de själva kunde bidra. Det var avgörande att musikerna kände ägandeskap över sin roll som mentorer och kunde forma den på ett sätt som passade dem.
Idag sker mentorskapet, utöver orkesterns gemensamma mentorskapsdagar, mer anpassat efter individens specifika behov.
Ett kapitel i boken handlar om mentorskap och i det medverkar Ralph Soovik och Ida Jarlgren från Bohuslän Big Band och Vara Konserthus som varit med och tagit fram mentorskapsprogrammet. Medverkar gör även Kajsa Vladimir som spelar trombon i Next Generation Big Band.
– Jag tycket det är jättekul att det arbetet med mentorskapsprogrammet lyfts i detta sammanhang. Det är fin läsning om vad mentorskapet betytt för Kajsa, innan hon träffade Bohuslän Big Band visste hon inte att man kan jobba som professionell storbandsmusiker. Idag är det hennes dröm att arbeta som det, berättar Ida Jarlgren.